Tapu Devir (Satış) Süreci Nasıl İşler?


 

Adım Adım satış ( Tapu Devir ) Süreci

Tapu devretme işlemleri Tapu Sicil Müdürlüğü üzerinden bürokratik işlemlerle tamamlanıyor. Tapu devri için alıcı ve satıcının veya vekillerinin orada bulunması gerekiyor. Tapu devir süreçleri başından sonuna kadar tarafımızdan yürütülmekte olup, işlem sırası şu şekildedir;

1. Alıcı (müşteri) şayet satın alacağı gayrimenkule istinaden konut kredisi kullanımı yapacak ise, bizzat kendi ya da bizim yönlendireceğimiz banka şubesine  giderek kredi başvuru sürecini başlatır.

2. Kredi kullanmasında herhangi bir sakınca olmayan alıcının kredi başvurusu ilgili banka tarafından onaylanır.

3. Bu süreçte kredi kullanılacak konutla ilgili bankanın tarafımıza vereceği bilgi ve talebin ardından ekspertiz yönlendirilmesi ve değerleme sürecinin takibi tarafımızca yapılır.

4. Satın alıma konu olan gayrimenkulün değerleme raporu ilgili bağımsız ekspertizler tarafından bankaya ulaştırılır.

5. Konut kredisi kullandırımına onay veren ilgili banka, ilgili tapu dairesi için gayrimenkulün satışında gerekli olan resmi belgelerden bir dosya oluşturur ve alıcıya teslim eder.

6. Alıcı ilgili bankanın teslim ettiği kredi ( ipotek ) evraklarına Nüfus Cüzdanı aslı ve son 6 ayda çekilmiş 2 adet fotoğrafını da ekleyerek tarafımıza teslim eder.

7. Satış (Tapu Devir) işleminde gerekli olan bu evrakları teslim aldığımız anda, tarafımızca satış işlemi başvurusu yapmak için ilgili tapu dairesinden randevu alınır.

8. Satış işlemi ( Tapu Devir ) başvurusu randevusunda bizzat satıcı taraf olarak hazır bulunur, satış başvurusunu yaparız.

9. İlgili Tapu dairesi satış (devir) işlemi gerçekleştirmek üzere alıcı ve satıcıya randevu tarihi, saati ve harç tahakkuk numarasını içeren bir bilgilendirme mesajı atar.

10. Alıcı mesaj içeriğinde bulunan tahakkuk numarası ile ilgili bankalara tapu devir harç bedelini yatırarak yine aynı mesajda belirtilen saatte ilgili tapu dairesinde satıcı ile buluşur.

11. Bu süreçte konut kredisi kullanımı yaptıran bankanın yönlendireceği Avukat veya Vekili de satış işleminde hazır bulunacak olup organizayson yine tarafımızca yapılmaktadır.

12. Belirtilen saatte ilgili tapu dairesinde buluşan Alıcı, Satıcı ve şayet işlemde kredi kullanımı var ise Banka yetkilisi (Avukat) ilgili memurun huzurunda gerekli imzaları atar ve tapu devir işlemi gerçekleşmiş olur.

Not: Tapu Devir işlemi sonrasında en geç 30 gün içinde ilgili Belediye ye satın alım işlemine istinaden beyan verilmesi gerektiğini önemle hatırlarız.